Ημερίδα Επαγγελματικού Προσανατολισμού

«Ιδέες και Συμβουλές για το Επαγγελματικό Μέλλον των Παιδιών μας »

Η Αντιδημαρχία Παιδείας του Δήμου Θερμαϊκού, σε συνεργασία με το Γραφείο ΣΕΠ της Δ.Δ.Ε. Αν. Θεσσαλονίκης, διοργάνωσε Ημερίδα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού για Γονείς και Μαθητές των Σχολικών Μονάδων του Δήμου Θερμαϊκού. Η Ημερίδα πραγματοποιήθηκε στο Ξενοδοχείο ΞΕΝΙΑ στην Περαία 5/5/2023 και με την συμμετοχή του Δ.ΙΕΚ Επανομής.

Ο Διευθυντής του ΙΕΚ Επανομής Παναγιώτογλου Αναστάσιος, επισήμανε την συμβολή των Δημόσιων ΙΕΚ στον περιορισμό της ανεργίας και στην βελτίωση της ποιότητας των υπηρεσιών. Τα ΙΕΚ παρέχουν κατάρτιση, με μεγάλο εύρος διαφορετικών ειδικοτήτων, που ικανοποιούν τις ανάγκες της τοπικής αγοράς εργασίας. Δίνουν επίσης μια ευκαιρία στους νέους/ες να ασχοληθούν επαγγελματικά  με αυτό που πραγματικά τους κεντρίζει το ενδιαφέρον.